Mało znana historia MMA i UFC

Historia nowoczesnego MMA jest dosyć krótka i rozpoczęła się od pierwszego starcia przedstawicieli różnych stylów w roku 1993 wraz z nadejściem UFC. Jednak ciekawość ludzi dotycząca tego, który styl jest najlepszy, który ma przewagę nad innymi istniała zapewne od zawsze. To ewidentny pociąg natury ludzkiej do rywalizacji wykreował dzisiejsze MMA, które rośnie w siłę z każdym rokiem. W pewnym sensie każdy styl walki w jakiś sposób przyczynił się do tego co składa się na dzisiejsze mieszane sztuki walki lub inne hybrydowe systemy jak Krav Maga.

Już w 7 w p.n.e. w czasie Igrzysk Olimpijskich odnotowano grecki Pankration jako jedną z dyscyplin. W dzisiejszych słowach określilibyśmy go jak połączenie pięściarstwa i zapasów. W historii bardziej nowoczesnej nie brakuje przykładów pełnokontaktowych walk pomiędzy przedstawicielami różnych stylów. Jednym z bardziej znanych jest walka boksera wagi ciężkiej Johna Sullivana z zapaśnikiem stylu klasycznego Wiliamem Muldoonem. W tej potyczce górą okazał się Muldoon, który po kilku minutach powalił przeciwnika na ziemi. W historii takich starć zazwyczaj górę brali chwytacze nad uderzaczami.

Na początku 20 wieku walki obejmujące techniki różnych stylów zdarzały się już regularnie. Jednak od czasu do czasu miały miejsce prawdziwe perełki. Na 1920 rok datuje się początek powstania brazylijskiego jiu jitsu, które dało początek vale tudo(port. wszystko idzie, wszystko dozwolone)a potem objawiło się jako fundamentalny styl mma. W 1914 roku Mitsuo Mayeda, mistrz Kodokan Judo rozpoczął nauczanie tego stylu walki synów Gastao Gracie, którzy następnie stworzyli podwaliny pod bjj. Rozwinęli oni szereg metod walki polegających na dźwigniach i duszeniach oraz kontrolowaniu przeciwnika na ziem, co okazało się być bardzo skutecznym sposobem również podczas pełno kontaktowych walk z użyciem uderzeń. Jednym z przedstawicieli tego stylu, który odnosił bardzo duże zwycięstwa był syn Gastao, Helio Gracie, którego uważa się za ojca BJJ.

W latach siedemdziesiątych 20 wieku odbywały się bardzo interesujące międzystylowe walki. Jedna z nich miała miejsce między Inokim a Cassiusem Clay'em znanym bardziej jako Muhammad Ali. Wszystkie te starcia i ciągle niezaspokojona odpowiedź na pytanie jaki styl jest najlepszy, najbardziej skuteczny doprowadziły do powstania UFC w roku 1993. Przed tym wydarzeniem niewiele osób wiedziało o osiągnięciach rodziny Gracie w Brazylii. Dopiero gdy trzech z ośmiu zawodnikow(sumo, karate, shootfighting, kickboxing, boks, savate) zostało pokonanych przez Royca Gracie w meczu z minimalnymi zasadami, świat na większą skalę poznał brazylijskie jiujitsu. To zwycięstwo zapewniło stylowi ogromne zainteresowanie i przyznało bjj miano najskuteczniejszej sztuki walki.

Założyciele UFC chcieli utrzymać jak największy realizm rozgrywki, dlatego były dopuszczalne uderzenia w krocze, uderzenia głową, ciągnięcie za włosy. Jednak za sprawą senatora Johna Mccaina UFC zniknął z systemu pay per wiew, został zakazany w wielu stanach i prawie zbankrutował. W momencie gdy ustanowiono nowe, bardziej sportowe reguły już pod rządami Dana White zaczął odzyskiwać popularność.

Dodatkowo przyspieszyło ją wypuszczenie programu reality show The Ultimate Fighter, gdzie wzrastający zawodnicy trenowali pod okiem Chucka Liddela i Randego Coutura oraz walczyli o kontrakt z UFC. 

Powiązane artykuły