Zapasy

zapasy w mma

MMA jest skomplikowanym sportem i niesie ze sobą wiele niuansów, które musi opanować każdy rozpoczynający treningi. W poprzednim artykule pisałem Wam o częściach składowych MMA,o różnych płaszczyznach walki, dziś chciałbym się skupić na jednej z nich jaką są zapasy.

W zapasach często wyróżnia się styl ludowy, klasyczny(greko-romański) i wolny. Każdy z nich ma trochę inne zasady, punktowanie i inną możliwość zastosowania w MMA. W Stanach Zjednoczonych jest to bardzo popularny i rozwinięty sport, gdyż ćwiczony w większości szkół. Jest to jedna z podstawowych form walki, która rozwinęła się na świecie. Istnieją zapiski i malunki przedstawiające różne formy zapasów z Chin, Mongolii, Afryki, Bliskiego Wschodu.

W ludowym stylu zapasów nie występują tak szybkie wejścia i wysokie rzuty, są zdecydowanie mniej bogate technicznie, mniej wyrafinowane i bardziej siłowe. Jednak pozwalają na nabieranie siły i wprawy w walce oraz oferują rozwój mentalny dzięki wykonywaniu wielu walk.

Zapasy stylu wolnego są zdecydowanie bardziej rozpowszechnioną forma rywalizacji, Pozwalają na atakowanie całego ciała na wiele sposobów-chwytami za ręce, tułów i nogi, są szybkie i bardziej ryzykowane i dlatego też bardziej widowiskowe. Jest więcej możliwości zdobywania punktów, mniejszy akcent kładzie się na kontrolowanie przeciwnika, a większy na wykonanie dobrej akcji.

Z kolei w zapasach klasycznych, zwanych również greko-romańskimi do wykonania techniki wolno chwytać jedynie od pasa w górę. To podejście sprawia, że otrzymujemy najwyższe rzuty. Wielu uważa również, że styl najlepiej nadaje się do włączania w techniki MMA, ponieważ bazuje na dobrym klinczu, ścisłym kontrolowaniu oraz oferuje możliwość rozwinięcia większej siły u adepta.

W momencie kiedy zaczniesz rozpoznawać techniki zapasów zrozumiesz jaki styl prezentuje Twój ulubiony zawodnik MMA ,będziesz w stanie przewidzieć jego taktykę walki oraz to co szykuje dla swojego przeciwnika.

 

Powiązane artykuły