Stójka w MMA

stójka mma

Stosunkowo młody sport jakim jest MMA może być trudny w odbiorze dla przeciętnego widza. Dzieje się tak dlatego, że łączy techniki z różnych stylów obejmujące możliwość uderzania, kopania, wywracania, stosowanie duszeń i dźwigni praktycznie na wszystkie części ciała.

W tym artykule skupimy się na tzw. stójce czyli sposobach na pokonanie przeciwnika poprzez stosowanie uderzeń i kopnięć. Techniki te zaczerpnięte są głównie z boksu, muay thai(boks tajski) oraz kick boxingu. 

Boks sam w sobie jest bardzo rozwiniętym sportem, posiadającym mnóstwo adeptów i zawodników. Na najwyższym poziomie nagrody są bardzo lukratywne i jest to zdecydowanie najlepiej opłacany sport walki. W boksie używa się uderzeń pięściami owiniętymi dużymi rękawicami w głowę i korpus przeciwnika, wyłączając plecy oraz tył głowy. Dużo uwagi poświęca się na uniki, szybkie poruszanie na stopach, strategiczne podejście. Od czasu do czasu może następować klinczowanie przeciwnika, które zostanie jednak szybko przerwane przez sędziego. 

W kickboxingu używa się dodatkowo nóg, którymi można atakować zarówno głowę, korpus jak i nogi przeciwnika. Na świecie występuje wiele różnych szkół kickboxingu. On sam wytworzył się z karate poprzez dodanie technik boksu. 

Muay thai czyli narodowy sport Tajlandii zwany również tajskim boksem lub sztuką ośmiu kończyn. Zgodnie z nazwą ćwiczy się atakowanie za pomocą pięści, łokci, kolan i stóp(goleni). Dodatkowo styl ten rozwinął bardzo skuteczny sposób kontrolowania przeciwnika poprzez klincz(chwytanie rękami za głowę). Biorąc pod uwagę możliwość atakowania łokciami i kolanami w klinczu jest bardzo niedobre miejsce do odwiedzania :)

Dokładne zasady różnią się z zależności od kraju i organizacji.

Powiązane artykuły