Składowe MMA

Będąc aktywnym na polu mieszanych sztuk walki (MMA) od prawie dekady, czasami zapominam, że jest to wciąż nowy sport dla większość ludzi. Koncepcja tego sportu może być po prostu dla wielu ludzi niezrozumiała. O co dokładnie tu chodzi? Co oznacza sformułowanie mieszane sztuki walki?

Podczas gdy niektórzy w tym miejscu odwoływaliby się do Bruca Lee lub Helio Gracie, aby wytłumaczyć początki współczesnego MMA faktem jest, że dziś rozwinęło się to w totalnie odrębną, specyficzną dyscyplinę, na której poznanie składa się konieczność studiowania kilku podstawowych dyscyplin.

Poddania:

Przez lata największym promotorem MMA była organizacja Ultimate Fighting Championship (UFC), która została pierwotnie stworzony przez Roriona Gracie. Rodzina Gracie bardzo się zasłużyła dla promocji przede wszystkim brazylijskiego Jiu-Jitsu (BJJ). Mimo, że w czystej odmianie BJJ zawodnicy noszą bawełniane kimona zwane gi, MMA praktykowane jest bez nich, nosi się krótkie spodenki i obcisły t-shirt zwany rash. BJJ koncetruje się głównie na technikach parterowych- duszeniach, dźwigniach na ręce i nogi.

Uderzanie:

Wojownicy MMA mają kilka możliwości trenowania ataków:poprzez boks, muay thai, kick boxing, tae kwon do oraz podobne sztuki. Co więcej ta specyficzna formuła daje im szanse na łączenie ataków z użyciem pięści, łokci, kolan i goleni zarówno w tak zwanej stójce jak i w parterze. Z tego powodu jest to dużo skomplikowane i nieprzewidywalne niż to co możemy obserwować w klasycznym boksie. 

Zapasy:

Trening zapaśniczy wnosi do MMA nie tylko świetne przygotowanie mentalne(powtarzane wielokrotnie na każdym treningu parcie do przodu) i sprawnościowe(żaden inny sport na świecie tak dobrze nie rozwija zestawu najważniejszych cech motorycznych-siły, szybkości, wytrzymałości, zwinności), ale również doskonałe metody sprowadzania przeciwnika do parteru, kontrolowanie go na ziemi oraz kontynuacje za pomocą technik bjj. Obrony zapaśnicze są również ważne z punktu widzenia zawodników, którzy chcą utrzymać stójkę, aby wykorzystać swoje wyjątkowe zdolności atakowania.

Są dwa podstawowe style zapasów-klasyczny i wolny. Podczas gdy w stylu wolnym ćwiczy się chwyty za wszystkie części ciała to w klasycznym skupia się na górnej części.

Każdy wojownik MMA musi posiadać znajomość tych 3 obszarów, chociażby na poziomie defensywnym, który zapewni im możliwość kontynuacji walki w wybranej płaszczyźnie. Ta kompleksowość i nieprzewidywalność sprawia, że oglądanie walk jest tak ekscytujące.

Nie bez znaczenia jest odżywianie. Zerknijcie na http://zdrowazywnosc24.pl

Powiązane artykuły